Puneți testele pentru prezența anticorpilor la bătaie ! Masiv.
Începeți de pe acum !
De 3 săptămâni suntem în epidemie declarată, au venit și valurile diasporeze din țări infectate înaintea României.
Americanii spun clar că înainte să se vadă la nivelul sistemului medical virusul a operat cel puțin 3-4 săptămîni în comunitatea în care izbucnește la vedere, mai apoi, prin cei bătrîni și bolnavi cronic, după ce mulți alții fără probleme l-au avut și l-au confundat (inclusiv medicii) cu o răceală, viroză, etc.
Există de pe acum destui oameni, în putere, care s-au imunizat.
În 15 minute își fac testul singuri, dar pînă la a-l lăsa/da tuturor, pe gratis, se poate aplica, sub supraveghere (mult mai relaxată dpv al protecției – practic privește la cel ce își face testul și face o poză, ca dovadă că e într-adevăr imun), celor esențiali pentru funcționarea, cît de cît normală, societății.
Ce mama mă-sii de filozofie e într-o măsură ca asta, de ce nu se aplică exact asta masiv și rapid ? Ar reduce și resursele risipite pentru monitorizarea suspecților, dacă măcar 10% din ei ar fi dovediți imuni.
Pînă s-ar pune extins în aplicare ar mai trece oricum ceva timp, cu atît mai mare va fi numărul celor imunizați.